Dieta bezglutenowa – dla kogo?

Dieta bezglutenowa w ostatnich latach stała się prawdziwym dietetycznym hitem. Ludzie uwierzyli w to, że jest zdrowsza, a przy tym mogą dodatkowo stracić zbędne kilogramy. Dieta bezglutenowa jest dietą eliminacyjną, a tego rodzaju diety wprowadzamy w ostateczności. Dlaczego?

Moda na gluten-free

Moda na dietę bezglutenową trwa już od pewnego czasu. W ciągu zaledwie kilku lat półki sklepowe zasypały produkty z przekreślonym kłosem, a przemysł reklamowy stara się przekonać wszystkich, że są zdrowsze od pozostałych. Czasami oznaczenia te pojawiają się na produktach, które nigdy tego glutenu nie posiadały (np. płatki kukurydziane), co nie przeszkadza w ich reklamowaniu i podnoszeniu cen. Część produktów spożywczych ma rzeczywiście eliminowany gluten, jednak jest to zabieg kosztowny, co odbija się na cenie i na smakowitości. Gluten stanowi doskonały nośnik smaku, a pozbycie się go skutkuje dodaniem do produktów innych substancji – konserwantów, zagęstników, spulchniaczy, etc. W takim wypadku należy się poważnie zastanowić nad tym, czy nie lepiej zostać przy zwykłej żywności a nie tej, która jest reklamowana jako zdrowsza.

Gluten nie jest szkodliwy, szkodliwe jest jego eliminowanie

Poza tym, że żywność przetworzona niezawierająca glutenu może mieć wiele szkodliwych dodatków, to jego eliminacja z diety może nas kosztować zdrowie. Eliminując produkty, które zawierają gluten możemy poważnie narazić się na niedobory pokarmowe. Zboża jak żyto, pszenica, jęczmień czy owies zawierają potrzebne dla naszego zdrowia sole mineralne, witaminy i  żelazo. Wyłączając je z diety musimy pamiętać o ich zamiennikach lub suplementacji, która jest zawsze bardziej skomplikowana niż zjedzenie kromki pełnoziarnistego pieczywa na śniadanie. Jedynym przypadkiem, w którym gluten należy eliminować jest przypadek jego nietolerancji lub uczulenia.

Celiakia dotyka 1% populacji

Celiakia, bo tak nazywa się schorzenie polegające na nietolerancji glutenu, dotyka ok. 1% populacji. Często są to osoby cierpiące na np. schorzenia tarczycy, jednak możliwa korelacja między nimi nie została do tej pory wyjaśniona. Do jej wykrycia jednak przeprowadza się specjalistyczne badania. W przypadku tego schorzenia układ odpornościowy nieprawidłowo reaguje na gluten, wpływając na zanikanie kosmków jelitowych, które są odpowiedzialne za pobieranie z pokarmu składników odżywczych. Wpływa to na stan zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego.  Tak więc powód do rezygnacji z glutenu istnieje, dotyczy on natomiast niewielkiej liczy osób.

Jeśli podejrzewasz u siebie celiakię, koniecznie skieruj się na badania, które potwierdzą Twoje obawy. W tej sytuacji rzeczywiście powinno się zrezygnować z glutenu w diecie, ale jedynie w konsultacjach z dietetykiem, który opracuje jadłospis, w którym nie zabraknie żadnych niezbędnych dla zdrowia substancji.

 

Top