Wirus opryszczki – powody powstawania, zagrożenia i metody leczenia

Opryszczka może mieć postać wargową lub genitalialną. Powoduje ją zarażenie wirusem HSV, który pochodzi z rodziny wirusów, które powodujących ospę wietrzną i półpaśca. Wirusem można niestety zarazić się w bardzo łatwy sposób – przez pocałunek, napicie się z tej samej szklanki, czy pożyczając pomadkę. Przyjmuje się, że zakażonych może być nawet 80% ludzi.

Powody powstawania wirusa opryszczki

Wirus HSV może być w stanie uśpionym nawet długie lata. Niestety nie można się na niego uodpornić i wyleczyć z niego na stałe. W formie aktywnej pojawia się w postaci wykwitu krostek, które zaczynają się namnażać. Zazwyczaj pojawia się w okresach obniżonej odporności organizmu, po zatruciu alkoholowym, po przemarznięciu, czy zbytniej ekspozycji na słońce.

Opryszczka groźniejsza niż się wydaje

Opryszczką bardzo łatwo się zarazić przez dotyk. Jednak sam nosiciel jest w stanie rozsiewać ją na swoim ciele. Gdy wirus trafi do oka może spowodować zapalenie rogówki, a nawet opon mózgowo-rdzeniowych. Opryszczką genitalną bardzo łatwo jest się zarazić, a w przypadku, gdy ujawni u kobiety tuż przed porodem może dojść do zarażenia dziecka. W konsekwencji może dojść do do zmian w układzie nerwowym, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy ślepoty. Wirusa opryszczki nie można lekceważyć!

Metody leczenia wirusa opryszczki

Jeśli opryszczka nie pojawia się zbyt często i przebiega łagodnie, to możemy sami zadbać o jej wyleczenie. Możemy użyć specjalnych preparatów do kupienia w aptekach lub sięgnąć po domowe sposoby. Pomóc nam mogą okłady z melisy, miód, aloes, czosnek, olejek z drzewa herbacianego czy posmarowanie krostek polopiryną.

Należy zrezygnować z podrażniania tego miejsca – zarówno mechanicznego, jak prób odkażania go np. alkoholem. Powinniśmy używać tylko łagodnych dla skóry preparatów, dlatego smarowanie krostek pastą do zębów jest również kiepskim pomysłem.

Jeśli stan zapalny wywołany opryszczką nie zmniejsza się, a wykwit krostek nie znika powinniśmy udać się do lekarza.  Być może konieczna będzie dłuższa terapia.

Unikanie zarażenia wirusem opryszczki jest wyjątkowo trudne, jednak nie jest niemożliwe. Należy unikać całowania z osobą zakażoną, powstrzymać się od seksu oralnego, nie pić z tego samego kubka, nie używać ty samych sztućców, używać osobnego ręcznika i szczególnie dbać o częste mycie dłoni (koniecznie po każdym kontakcie ze stanem zapalnym).

Top